عینک آفتابی

 

عینک آفتابی، عینکی است که شیشه های آن برای محافظت در برابر نور آفتاب طراحی شده اند. شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که در نور آفتاب و در طول روز احساس ناراحتی می کنید. برف و آب، نور محیط را به طرف چشم منعکس می کنند. بنابراین در محیط هایی مانند ساحل دریا یا هنگام ورزش هایی مانند اسکی، کوهنوردی، نور بیشتری از محیط به طرف چشم منعکس می شود و لازم است از کلاه لبه دار و عینک آفتابی استفاده شود.

در فصل زمستان به علت کوتاه بودن روز و آفتاب کمتر انتظار می رود نیاز چندانی به عینک آفتابی برای محافظت چشم ها نباشد. در حالی که برف، ۸۵ تا ۹۵ درصد از UV را منعکس می کند. این بازتاب در مورد آب و زمین حدود ۱۰ درصد می باشد، پس احتمال آسیب چشم در اثر UV در هوای برفی بیشتر می شود بنابراین اهمیت استفاده از عینک آفتابی در زمستان کمتر از تابستان نیست . 

فریبا شیخی شوشتری ، با اشاره به ضرورت استفاده از عینک آفتابی در تمام فصول و بویژه فصول گرم سال، گفت:آفتاب می تواند موجب ایجاد صدماتی در چشم شده و به سطح قرنیه و عدسی داخل چشم صدمه وارد کند.عینک آفتابی

عینک آفتابی

وی تصریح کرد: در همین راستا به محافظت از چشم با استفاده از عینک آفتابی تاکید شده و توصیه می شود افراد بویژه در ساعت اوج تابش نور خورشید یعنی از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۶ بعدازظهر حتما از عینک آفتابی استفاده کنند.

شیخی شوشتری اظهار کرد:عینک آفتابی ابتدا باید به لحاظ توانایی مقابله با اشعه UV استاندارد باشد و به طور معمول عینک های آفتابی UV400 مناسب هستند.

 این متخصص چشم تصریح کرد : از طرفی عینک آفتابی باید بتواند کره چشم را به خوبی بپوشاند و توصیه می شود افراد از عینک های آفتابی با قاب بزرگ استفاده کنند و از استفاده از عینک های خطی و باریک یا عینک های با قاب گرد کوچک خودداری شود.

 شیخی شوشتری در خصوص رنگ عینک آفتابی نیز گفت : به طور معمول رنگ های دودی، قهوه ای و خاکستری برای عینک آفتابی استفاده می شود، اما رنگ های دیگر عینک آفتابی مانند زرد و قرمز هم برای زیبایی وجود دارد که در این میان هر عینک آفتابی که UV400 باشد، رنگ آن چندان اهمیتی ندارد.

به گفته ی اغلب کارشناسان  بهترین رنگ برای عینک های آفتابی ،خاکستری و سپس قهوه ای می باشد.

 

منابع : نمناک و دکتر احمد عامری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *