پوست زیبا

حتی اگر تا کنون هرگز از پوستتان مراقبت نکرده اید، هنوز برای شروع خیلی دیر نیست. با وجود اینکه شاید شما متوجه هیچ گونه علامت بارزی نشوید، پوست شما در اواسط دهه سوم زندگی شروع به پیر شدن می کند و کرم هایی که تا کنون برایتان مناسب به نظر می رسیدند ، دیگر کارایی مناسبی ندارند .

ژنها و عادات روزمره و اشعه خورشید شروع به ایجاد تغییرات در پوست شما می کنند. پس دیگر درنگ نکنید . شما می توانید با استفاده از مراقبت های مناسب با وجود افزایش سن ، پوستی صاف تر و نرم تر تجربه کنید.

پاک کننده های مناسب

اگر پوستی خشک دارید از پاک کننده های چرب و اگر پوستی چرب دارید از پاک کننده های بدون چربی و حالت کفی استفاده کنید . اگر دارای پوستی حساس هستید می توانید برای انتخاب پاک کننده مناسب از متخصصین کمک بگیرید تا دچار سوزش و التهاب پوستی نشوید .

با آب ولرم پوستتان را بشویید

آب داغ ترکیب طبیعی روی پوست را بر هم می زند . پس از شست و شو به آرامی پوست را با حوله ای نرم خشک کنید هرگزحوله را روی پوست نکشید.

محصولات مرطوب کننده را فراموش نکنید

حتی اگر پوستی چرب یا بریدگی بر روی پوستتان دارید می توانید هر روز از مرطوب کننده های ملایم بدون چربی استفاده کنید . اگر پوستی خشک دارید می توانید بیش از یک بار در روز از مرطوب کننده استفاده کنید . بهتر است وقتی پوستتان هنوز مرطوب است مرطوب کننده را برای حفظ بیشتر رطوبت پوست استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب استفاده کنید

حتی اگر از خانه خارج نمی شوید در معرض آفتاب عبورشده از شیشه  قرار نگیرید و در هوای ابری نیز از ضد آفتاب استفاده کنید . بسیاری از اشعه های زیانبار خورشید می توانند از ابر و شیشه عبور نمایند. در نتیجه شما حتی در خانه و یا روزهای ابری هم نیاز به محفاظت ازپوست خود در برابر اشعه های زیانبار نور خورشید را دارید. کرم ضد آفتابی که استفاده می کنید باید حداقل فاکتور محافظت در برابر نور خورشید یا SPF 30 داشته باشد .

از لب هایتان نیز محافظت کنید

اگر در طول روز زمان زیادی در معرض نور خورشید هستید فراموش نکنید که ضد آفتاب را هر دو تا سه ساعت یک بار مجددا استفاده کنید . دقت کنید حتی اگر پوستی تیره دارید و علایم آفتاب سوختگی هیچگاه در شما نمود ظاهری پیدا نمی کند باز هم باید برای جلوگیری از آسیب های ناشی از نور خورشید مثل سرطان پوست و پیری زودرس و … از کرم های ضد آفتاب و سایر محصولات مراقبت از پوست مثل مرطوب کننده ها استفاده نمایید.

سلول های مرده پوست را لایه برداری کنید

برای این کار می توانید از لیف نرم پارچه ای یا برس های نرم چرخان یا ماسک های مخصوص استفاده نمایید . از جمله این ماسک های طبیعی ، ماسک شکر در آبلیمو است که هم سلول های مرده پوست را برمی دارد و هم با ویتامین سی موجود در آن پوستتان بسیار شفاف می شود. اگر پوستی خشک دارید هفته ای یک بار و اگر پوستی چرب دارید هفته ای یک یا دو بار این کار را تکرار کنید. البته اگر پوستی حساس دارید قبل از استفاده از هر گونه لایه بردار با متخصص مشورت کنید زیرا خود لایه برداری می تواند در ابتدا کمی التهاب و سرخی بر روی پوست ایجاد نماید. همچنین برخی از کرم های مخصوص آکنه یا ضد چروک ها خود حاوی مواد لایه بردار هستند.

از ویتامین ها و مواد معدنی غافل نشوید

با وجودیکه پوست شما همانند دیگر اندامتان نیازمند دریافت ویتامین ها و مواد معدنی است که از طریق تغذیه به بدن شما می رسد ، وجود برخی از این ویتامین ها و مواد معدنی در انواع کرم ها نیز می تواند خواص محافظتی بر روی پوست داشته باشد. مثلا وجود ویتامین های C و E در کرم ها و سرم های محافظ  پوست می تواند آن را از آسیب های ناشی از اشعه مضر خورشید محافظت نماید. همچنین محصولات حاوی ویتامین های A و B3 می تواند باعث ترمیم آسیب های پوستی ناشب از اشعه خورشید شود.

محصولات طبیعی همیشه هم بهترین نیستند

هیچ تحقیق ثابت شده ای وجود ندارد که محصولات طبیعی همیشه بهتر و پر خاصیت تر و بی ضررتر باشند. خصوصا اگر پوستی حساس دارید برخی از مواد طبیعی ممکن است ایجاد التهاب و قرمزی پوست گردند و حتی گاهی ایجاد حساسیت در پوستتان کنند . پس هر محصولی اعم از طبیعی یا شیمیایی را قبل از مصرف تست نمایید.

نیازی به استفاده از ماسک های گران قیمت ندارید

با وجودیکه استفاده از ماسک ها باعث می شود که پوستتان برای مدتی بشاش تر و صاف تر به نظر برسد و یا با استفاده از آن ها احساس آرامش به شما دست دهد ، ولی این ماسک ها در دراز مدت اثر چشمگیری بر سلامت پوست شما ندارد . به علاوه بسیاری از آن ها می تواند ایجاد حساسیت های پوستی و التهاب و قرمزی کند.

از نقش عوامل هورمونی نباید غافل بود

گاهی با وجودیکه فرد بالغی هستید هنوز مشاهده می کنید که جوش های چرکی و سر سیاه روی پوستتان ظاهر می شود. عوامل هورمونی، برخی محصولات خاص موها، استرس و برخی عوامل دیگر می توانند باعث ایجاد این جوش ها شوند. با مشورت با متخصص و تشخیص عامل ایجاد کننده آن ها، می توانید این جوش ها را درمان کرده از بین ببرید.

سیگار نکشید

سیگار به خودی خود پوست را پیر می کند و چروک های عمیق بر روی پوست ایجاد می نماید.

هر روز ورزش کنید

ورزش با افزایش جریان خون و عرق کردن با شستشوی آلودگی از روی پوست به آن کمک می کند.

روش های کاهش استرس را به کار گیرید

به یاد داشته باشید استرس پوستتان را حساس تر می کند و آسیب دیدگی ها را بدتر می نماید. پس سعی کنید حتی الامکان عوامل استرس زا را از اطراف خود دور نگاهدارید.

منبع : عصر ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *